Idén már 24. alkalommal látogatnak hazánkba, egészen pontosan a Hungaroringre, az autósport legjobbjai, a Forma-1-es mezőny versenyzői. A magyar hétvégén a legutóbbi két futammal ellentétben remek idő ígérkezik, és szinte borítékolható, hogy a mogyoródi aszfaltcsíkon is a Red Bull Racing és a Brawn GP vív ádáz csatát a győzelemért.
A Hungaroringen rendezett futam lassan már a tradicionális versenyek közé sorolható, hiszen megszakítás nélkül már több mint húsz éve része a Forma-1-es programnak, és a tavaly kötött megállapodásnak köszönhetően még hosszú évekig nem is kerül ki a programból a Magyar Nagydíj. 2008-ban ugyanis az érintettek megegyeztek abban, hogy 2016-ig helye lesz hazánk versenyének a királykategóriában.
A magyar fővárostól, Budapesttől alig negyed órára fekvő pályán, amelyet csodaszép környezetben egy völgyben építettek fel, 1986-tól 23 versenyt rendeztek, és a legtöbb győzelmet, szám szerint négyet, Michael Schumacher szerezte, aki a Benettonnal (1994) és a Ferrarival (1999, 2000, 2004) tudott nyerni a Hungaroringen. A konstruktőrök között a McLaren számít a legeredményesebbnek a magyar pályán, a wokingi csapat nyolc győzelmet aratott.
A jelenlegi mezőnyből a Brawn GP duójának tagjai, Rubens Barrichello (2002 - Ferrari), és az idei vb-éllovas Jenson Button (2006 - Honda), a McLaren pilótapárosa, Lewis Hamilton (2007) és Heikki Kovalainen (2008), illetve Fernando Alonso (2003), és a ferraris Kimi Räikkönen (2005 - McLaren) állhatott a dobogó legmagasabb fokán a Hungaroringen. Ráadásul közülük többeknek is a mogyoródi jelentette az első győzelmet a Forma-1-ben, Alonso, Button és Kovalainen is nálunk debütált.
Végre meleg!
A magyart megelőző két versenyhétvégén, Silverstone-ban és a Nürburgringen egyébként nem fogadta túlságosan kellemes időjárás a mezőnyt, hiszen mindkét alkalommal rendkívül hűvös volt, a Hungaroringen azonban az előrejelzések szerint nagyon meleg lesz. A hét eleji prognózisok azt mutatják, hogy a versenyhétvége első napján tikkasztó lehet a hőség a mogyoródi aszfaltcsík térségében, míg szombaton, és vasárnap 26 Celsius fok körül lehet a csúcs, utóbbi két napon nem zárható ki egy-egy zápor vagy zivatar sem.
Az időjárási előrejelzésnek minden bizonnyal a mindkét világbajnokságot vezető Brawn GP nagyon örül majd, hiszen a csapat pilótái az elmúlt két versenyen szenvedtek az abroncsok felmelegítésével, miközben a nagy rivális, a Red Bull Racing Silverstone-ban és a Nürburgingen megverte Ross Brawnékat. A különbség a két gárda között pedig 19,5 pontra csökkent.
Tényleg gokartpálya?
A Hungaroring mind a mérnököknek, mind pedig a pilótáknak komoly kihívást jelent. A pályán ugyanis sok a közepes, illetve lassabb tempójú kanyar, míg egy hosszabb egyenes, a célegyenes, található rajta. A kanyarok egymást érik, a versenyzőknek ezért nincs lehetőségük pihenésre, legfeljebb a célegyenesben, ám az is meglehetősen rövid, alig tíz másodperc alatt elérnek az első kanyarig.
Utóbbi kínálja egyébként az egyetlen igazi előzési pontot, a többi kanyarnál rövid a féktáv, és elképesztően nehéz előzni. Éppen ezért a megszokottnál is fontosabb lesz a jó kvalifikációs teljesítmény, hiszen később nem lesz könnyű pozíciót szerezni. Az első kanyarhoz hetedik fokozatban, közel 300 kilométer per órás sebességgel érkeznek meg a versenyzők, majd a kanyar előtt körülbelül 90 kilométer per órás sebességre lassítanak vissza, és egészen második fokozatig váltanak vissza. Ebből is következik, hogy a motorral ellentétben a fékek komoly terhelést kapnak a 70 kör alatt, ráadásul mindezek mellett még azok megfelelő hűtésére az átlagosnál és az elmúlt két nagydíjtól eltérően jobban kell figyelniük a mérnököknek, hiszen hazánkban nem lesz hűvös az idő. A versenyzők a kör 56 százalékát töltik padlógázon, ami az átlagnál is alacsonyabb érték. A 14 kanyarból ötöt második fokozatban, körülbelül 100 kilométer per órás sebességgel teljesítenek. Sokszor hasonlítják a monacói utcai aszfaltcsíkhoz a mogyoródit, különbség azonban a két helyszín között az, hogy a hercegségben alacsonyabb az átlagsebesség.
Persze az erőforrások kellő hűtésére is ügyelni kell a mérnöki gárdának, mégpedig úgy, hogy az ne menjen a teljesítmény rovására. A szakemberek a magyar pályára a lehető legnagyobb leszorítóerős beállításokkal készülnek, hasonlóan a Monacóban alkalmazottakhoz. Ennek pedig a Renault szerint az oka, hogy optimalizálni tudják nemcsak a kanyarsebességet, de a fékezést és a tapadást is. Fernando Alonso szerint a magas leszorítóerős beállítás miatt agresszívebbek lehetnek az autóval, és felhívta a figyelmet arra is, hogy 8-as és a 11-es kanyarok között különösen is pontosan kell vezetni. A pilóták közül többen is, így például Hamilton, Piquet, Timo Glock és a Force Indiás Adrian Sutil is egy remek gokartpályához hasonlította a mogyoródi aszfaltcsíkot, persze mindannyian nagyon élveznek a magyar helyszínen versenyezni.
A Bridgestone Magyarországra gumipalettájáról a szuperlágy és a lágy keverékeket hozza, erre ugyanis lehetőséget kínál a Hungaroring, amelyen nincsenek igazán gyors kanyarok. Főleg a hétvége elején elég csúszós a pálya, ám folyamatosan javul az aszfalt állapota. Az abroncsok kezelése ugyanakkor ezúttal is fontos kérdés lesz, hiszen az idei évben a csapatoknak már okozott gondot a lágyabb keverékű gumik túlzott szemcsésedése, elhasználódása.
Tavaly a mclarenes Heikki Kovalainen haladt át elsőként a célvonalon, a finn ölébe tulajdonképpen odahullott a győzelem, miután a végig vezető ferraris Felipe Massa autójában néhány körrel a leintés előtt felmondta a szolgálatot a motor. A finn mellé, aki 2009-ben sem bánná, ha meg tudná lepni a mezőnyt, a pódiumra a toyotás Glock, és a ferraris Räikkönen léphetett fel, előbbi először végzett a legjobb háromban versenyen F1-es pályafutása során.
Idén nem az előbb említett csapatok és pilótáik számítanak a legnagyobb favoritnak, még akkor sem, ha például a Ferrari javuló formát mutatott a legutóbbi néhány futamon. Az istállók többsége egyébként a Német és a Magyar Nagydíj közötti két hétben sem tétlenkedett, az alakulatok közül többen is készülnek új fejlesztésekkel a Hungaroringre.
Räikkönen Ferrarijára például egy új hátsó szárny kerül, amely a finn szerint már márkatársa, Massa F60-asán is jól teljesített a Nürburgringen, de a 2007-es világbajnok azt is elárulta, hogy több egyéb változtatásra is van esély. A maranellóiak mellett a McLaren-Mercedes is egy jelentősebb fejlesztési csomagot vet be a mogyoródi helyszínen, és a wokingi gárdánál abban bíznak, hogy a Hungaroringen, ahol Monacóhoz hasonlóan a mechanikai tapadásnak jut nagyobb szerep, remek eredménnyel rukkolhatnak elő, és közelebb férkőzhetnek az élmezőnyhöz. A Mercedes motorsport-igazgatója, Norbert Haug ugyan ennek ellenére sem tartja valószínűnek azt, hogy idén a McLaren az első helyért harcoljon a Hungaroringen.
A konstruktőri és az egyéni bajnokságban is élen álló Brawn GP autói sem maradnak új fejlesztések nélkül, a gárda egy teljesen új aerodinamikai csomaggal készül a Magyar Nagydíjra, és természetesen a csapat azzal a szándékkal érkezik hazánkba, hogy visszavágjon a legutóbbi két versenyért a Red Bull Racingnek. A vb-éllovasra, Buttonra nagy nyomás nehezedik, hiszen a brit utoljára június elején Törökországban végzett az élen, de hasonló lelkiállapotban lehet Barrichello is, akinek valahogyan nem akar összejönni az első futamgyőzelem idén.
Ami a Renault-t illeti, a francia csapat sem marad újítások nélkül, és Nelsinho Piquet nagy örömére, végre az ő R29-esére is felkerülnek majd azok az újítások, amelyek Alonso autóján már a Nürburgringen is megvoltak, a két versenyző R29-ese között most nem lesz különbség. Ezen kívül is készül ugyanakkor új fejlesztéssel a gárda a Hungaroringre, a karosszérián lesznek változások.
Ami a kisebb csapatokat illeti, a Toro Rosso idei legnagyobb fejlesztési csomagját kapja meg, benne a duplafedeles diffúzorral, így az alakulat érthetően arra számít, hogy sikerült elkerülniük a mezőny végéről. Nem ez számít azonban a legnagyobb változásnak a csapat életében, a vezetőség ugyanis a Német Nagydíj után megköszönte Sébastien Bourdais-nek eddigi munkáját és elküldte a többszörös Champ Car-bajnokot. A csalódott francia helyét a Red Bull-csapatok tesztpilótája, a spanyol Jamie Alguersuari veszi át, aki Magyarországon debütál a Forma-1-ben és ezzel minden idők legfiatalabb pilótája lesz a versenysorozatnak, hiszen még nincs 20 éves sem.
Red Bull vagy Brawn?
Szokásunkhoz híven a Magyar Nagydíj előtt is megnéztünk néhány ajánlatot a fogadási irodák kínálatai közül, és tulajdonképpen meglepetésről egyáltalán nincs szó. Hacsak annyiban nem, hogy amíg eddig több nagydíj óta Button számított az abszolút favoritnak, addig most már másképp látják az esélyeket a fogadási irodák.
A Német Nagydíjon ugyan végre Mark Webber is megszerezte első idei, és egyben F1-es pályafutása első futamgyőzelmét is, a Red Bull Racing ausztrálját mégiscsak a harmadik legesélyesebbnek tartják a futamgyőzelem megszerzésére. A bukmékerek szerint Webber márkatársa, Sebastian Vettel számít favoritnak, a német tehetség vasárnapi első helyével nem sok pénzt lehet kasszírozni. Vettel után Buttont tartják a második legnagyobb esélyesnek, míg a brit csapattársa, Barrichello általában negyedik-ötödik a bukmékerek listáján. Előfordul olyan fogadóiroda is, amely úgy látja, Barrichellónál esélyesebb Alonso, sőt Hamilton is. Ha egyébként pusztán az időjárási feltételekből indulunk ki, és megnézzük az idei formát, akkor a nyári meleg a Brawn GP malmára hajtja a vizet. A Red Bull Racing idén eddig ideálisnak cseppet sem mondható versenykörülmények között nyert, itt lesz az ideje, hogy kiderüljön, az energiaital-gyárosoknak száraz, meleg időben is a mezőny élén tudnak-e maradni.
Németországi teljesítményének köszönhetően Sutil is előrébb lépett a listán, a Force India versenyzője két hete ugyanis bejutott a kvalifikáción a Q3-ba, nem kis bravúrt végrehajtva ezzel. A német pilóta a futamon is sokáig megállta a helyét, ám végül hibázott, és visszaesett a mezőny végére. Előkelő helyeken szerepelnek a Ferrari versenyzői is, illetve a toyotások és Kovalainen is, míg a tavalyi konstruktőri harmadik helyezett BMW Saubert nem tartják győzelemre esélyesnek a bukmékerek.
A fogadóirodák úgy látják - egyáltalán nem meglepő módon-, hogy az újonc Alguersuari az, aki leginkább veszélytelen az első hely megszerzésére, de nem fűznek túl nagy reményeket a tulajdonképpen ugyancsak tapasztalatlannak számító, ám már F1-es teszttel és 9 futammal a háta mögött versenyző Sébastien Buemihez sem, aki történetesen ugyancsak a Toro Rosso pilótája.
Néhány nap múlva kiderül, hogy a fiatal spanyol mire lesz képes a Forma-1-ben, mint ahogyan arra is hamarosan fény derül, hogy miként alakul a Brawn GP és Red Bull Racing közti harc, illetve, hogy kik szólhatnak bele a két gárda küzdelmébe a Hungaroringen.
A Magyar Nagydíj programja pénteken az első szabadedzéssel veszi kezdetét, amely délelőtt tíz órakor kezdődik, a szombati kvalifikáció 14 órakor indul, míg a futam vasárnap ugyancsak délután kettőkor rajtol. Aki egyébként már hamarabb szeretne F1-es autót látni, vagy esetleg nem tud kilátogatni a futamra, az csütörtökön mindenképpen látogasson ki a Budai Várba, ahol a már hagyományosnak nevezhető Red Bull-parádét rendezik.