Rating: | |
Category: | Other |
2011. december 30., péntek
2011. december 29., csütörtök
F1 2011: Csapattársak pro és kontra
Idén egyes csapatoknál meglepően nagy volt a kontraszt a versenyzők között, és érdekes módon éppen a nagyobbaknál. Sebastian Vettel körbeautózta Mark Webbert, Fernando Alonso megalázó vereséget mért Felipe Massára, Jenson Button pedig irigylésre méltó lelki egyensúlyával megingatta Lewis Hamiltont saját tehetségébe vetett hitében. Máshol, mint a Force Indiánál, szorosabb küzdelem zajlott. A részletes összehasonlításhoz minden alakulatnál feltüntettük, hogy a csapattársak milyen arányban győzték le egymást az időmérőkön, a versenyeken (csak azokat számítva, amelyeken mindketten célba értek), hány alkalommal szereztek pontot, és mi volt a legjobb eredményük.
Red Bull: Sebastian Vettel-Mark Webber
Időmérő 16:3
Verseny 15:2
Pontszerzés 18/18
Legjobb eredmény 1./1.
Az év legjobb csapatánál az év egyik legegyoldalúbb párharca zajlott, ráadásul a rivaldafényben, így nem is szorul különösebben bemutatásra. Mark Webber szerzett ugyan néhány pole pozíciót, de azon a három alkalmon kívül egyetlenegyszer sem tudta legyőzni Sebastian Vettelt az időmérőkön. Külön megalázó volt számára, hogy amikor a szezon ötödik hétvégéjén, Barcelonában végre Vettel elé került a rajtrácson, a startnál azonnal hátraesett, így továbbra sem töltött egy árva versenykört sem csapattársa előtt.
A szokatlanul nagy különbség több tényező együttes következménye lehetett. Egyfelől nem vitás, hogy tavalyi, utolsó pillanatban aratott világbajnoki győzelme megsokszorozta Vettel önbizalmát, már csak azért is, mert visszaadta az abba vetett hitét, hogy vesztett helyzetből is képes fordítani. Ő tehát minden bizonnyal erősebb lett egy évvel korábbi önmagához képest, míg Webber látványosan visszaesett. Ennek eredendően az új Pirelli gumikkal kapcsolatos kálváriája lehetett az oka: több társához hasonlóan ő sem érzett rá a használatuk megfelelő ütemére, így hamar elkoptak az autóján, és rendszerint túl korán kellett kiállnia a bokszba. Ám az első néhány versenyen elszenvedett vereség alighanem megtépázta az önbizalmát is, és idővel egyre nehezebbé vált felállnia a padlóról. Most csak abban bízhat, hogy a brazíliai kegyelemgyőzelemből erőt merítve felfrissült pszichével vág neki a következő szezonnak, amely a pályafutása szempontjából döntő lesz.
Vettel viszont elsősorban magának köszönheti a fölényét. Közismert, hogy a tavalyi előszezonban a mezőnyből egyedüliként kereste meg a Pirellit tájékozódni a gumijaik várható tulajdonságai felől, s ezzel jogos lépéselőnybe került. Jövőre is nehéz lesz megállítani.
McLaren: Lewis Hamilton-Jenson Button
Időmérő 13:6
Verseny 7:7
Pontszerzés 16/17
Legjobb eredmény 1./1.
Ami a McLarennél történt ebben a szezonban, arra előtte kevesen mertek volna fogadni. Jenson Buttonról a legtöbben úgy vélték, lényegében a halálos ítéletét írta alá, amikor ahhoz a csapathoz szerződött, ahol csak mostohagyerek lehet Lewis Hamilton mellett, az akkor még kockázatosnak tűnő lépés azonban végül az évtized húzásának bizonyult. Vajon hol lenne most, ha a 2009-es világbajnoki győzelem által helyreállított renoméját kihasználva nem hagyja ott a Brawn GP-t? A McLarennél már tavaly is tisztességgel helytállt Hamiltonnal szemben, idén viszont sokkal többet tett, legyőzve őt az összetettben, ami előtte egyetlen csapattársának sem sikerült. Button a klasszikus megtestesítője annak az agyonhangoztatott tézisnek, hogy a sportban minden fejben dől el; aligha kétséges, hogy a vezetéshez szükséges veleszületett adottságok tekintetében elmarad csapattársától, ezt a látszólag végzetes hiányosságot azonban képes intelligenciával és higgadtsággal ellensúlyozni. Bámulatos, hogy az időmérőkön rendszerint elszenvedett vereségeit másnapra feldolgozza, és a versenynek már tiszta lappal - meg fejjel - vág neki. Elsősorban ennek köszönheti a kiegyensúlyozottságát.
Mostanra Hamilton is rájött, hogy ha vissza akarja nyerni korábbi formáját, Buttonhoz hasonlóan maga köré kell gyűjtenie egy csapatot a támogatóiból, akik folyamatosan biztosítják számára a megfelelő komfortérzetet. Megpróbált magányos harcosként érvényesülni, ez azonban nem vált be, ami különösen azután lett egyértelmű, hogy szakított barátnőjével, Nicole Scherzingerrel. Ha ígéretéhez híven levonja a tanulságot, és a jövőben nem szégyell másokra is támaszkodni, idei vergődése csak elkerülhetetlen jellemfejlődésének egyik átmeneti állomása lesz. Hogy a küszködése Webberével ellentétben nem annyira technikai, mint inkább lélektani eredetű volt, az jól látszik állandó ütközéseiből is: Monacóban például elvesztette a türelmét, míg spai afférját Kamui Kobajasival tipikusan a figyelmetlenségre lehetett visszavezetni. Hamiltonra hosszú, de legalább járható út vár, ha vissza akar találni ahhoz a csodagyerekhez, aki bemutatkozásakor, 2007-ben volt.
Ferrari: Fernando Alonso-Felipe Massa
Időmérő 15:4
Verseny 13:2
Pontszerzés 18/15
Legjobb eredmény 1./5.
Ha láttunk igazán egyoldalú párharcot a csapatokon belül, az minden bizonnyal Fernando Alonsóé és Felipe Massáé volt. Webberrel és Hamiltonnal ellentétben Massa bukdácsolását nehéz bármi mással megmagyarázni, mint azzal, hogy egyszerűen ennyivel gyengébb Alonsónál. Annak idején volt ő ennél klasszisokkal jobb is, mi több, az egyik leginkább alulértékelt versenyző volt a mezőnyben, a tehetségét azonban a kritikus pillanatokban nem sikerült eredményekre váltania, és mostanra, bármilyen fájdalmas kimondani, eljárt felette az idő. Jól dokumentált úton jutott el idáig: a 2008-as, filmbe illően drámai világbajnoki vereség után jött az a bizonyos szörnyű baleset a Hungaroringen, amelynek rá gyakorolt mentális és fizikai hatásait soha nem fogjuk teljes részletességgel megismerni, s ha esetleg talpra is állt volna, a tavalyi Német Nagydíjon kiadott csapatutasítás révén elvesztett, potenciálisan lélekmentő győzelem megadta neki a kegyelemdöfést. Már csak árnyéka hajdani önmagának, és jövőre szinte csodára lenne szüksége ahhoz, hogy megmentse az állását a Ferrarinál.
Alonso teljesítménye szintén önmagáért beszélt, csak éppen fordítva, mint Massáé: ugyanannyiszor, tízszer állt a dobogón, mint Webber a Red Bull-lal, míg ez csapattársának egyszer sem sikerült. A spanyol szinte folyamatosan többet hozott ki a lehetségesnél az elmúlt évek talán legócskább Ferrarijából, közben alig hibázott, és még a türelmét sem vesztette el - vagy legalábbis nem látszott rajta -, ami arra utal, hogy valóban otthon érzi magát a csapatánál. 2011 újabb bizonyíték volt rá, hogy Alonso továbbra is az abszolút legjobbak egyike. Kraftosabb autót érdemelne.
Mercedes: Michael Schumacher-Nico Rosberg
Időmérő 3:16
Verseny 6:7
Pontszerzés 11/14
Legjobb eredmény 4./5.
Michael Schumacher továbbra is a Forma-1 egyik legnagyobb talánya. Vajon ő vesztette el reménytelenül a fonalat a hároméves kihagyással, vagy Nico Rosberg a mezőny titkos adu ásza? Lehet, hogy a 2009 februári motorbalesetében, amelybe az orvosai szerint kis híján belehalt, Schumacher éppen azt a kis pluszt vesztette el a sérüléseivel, ami különlegessé tette? Hogyan értékeljük a teljesítményét? Bravúr, hogy 43 évesen tartja a lépést a feleannyi idős fiatalokkal, mert más nem lenne képes erre, vagy szégyen, hogy kikap egy olyan csapattárstól, aki még egy árva versenyt sem nyert? Mindkét álláspont védhető. Egyet azonban mindenképpen le kell szögezni: Schumacher eredményei egyáltalán nem katasztrofálisak. Az időmérőkön olykor megdöbbentően nagy hátrányát egyre kilátástalanabbnak tűnik ledolgoznia, a hosszú etapokon viszont többnyire rendkívül erős, és Rosbergnek folyamatosan a maximumon kell pörögnie, ha előtte akar maradni.
A legjobb példa erre az Indiai Nagydíj volt, ahol Schumacher négy hellyel hátrébbról rajtolt, mint ő, de körről körre, tizedmásodpercről tizedmásodpercre közelebb került hozzá, s végül óriási taktikai küzdelemben meg is előzte. Silverstone után az egyetlen hétvége, amikor elmaradt a versenytempója Rosbergétől, Abu-Dzabi volt, és montreali 4. helyezésével ő érte el a Mercedes idei legjobb eredményét is. A mérlege tehát összességében tényleg nem rossz, de félő, hogy ha a csapattól egyszer végre győztes autót kap, az időmérőkön nyújtott gyenge teljesítménye miatt éppúgy lépéshátrányba kerül majd a csapattársához képest, mint Webber. Ettől függetlenül a Mercedesnek már csak azért is ideje lenne felnőnie a három nagy mellé, mert Rosberg képességeiről is úgy kapnánk igazán tiszta képet. Ha valóban Vettel, Alonso és Hamilton szintjén van, jobb autó járna neki. Még tavaly is 53 ponttal többet szerzett, mint idén, amit a Mercedes relatív visszalépésének számlájára írhatunk.
Renault: Vitalij Petrov-Bruno Senna
Időmérő 3:5
Verseny 5:1
Pontszerzés 3/1
Legjobb eredmény 9./9.
(a közös időszakban, a Belga Nagydíj után)
Utólag erősen vitatható, hogy a Renault-nál helyesen döntöttek-e, amikor a Magyar Nagydíj után leváltották a sérült Robert Kubica helyére anno sebtében szerződtetett Nick Heidfeldet. Ezt nem is annyira a teljesítményével magyarázták, mint inkább azzal, hogy nem tudta betölteni a vezéregyéniség szerepét, ami egy versenyzőtől napjaink egyre összetettebb Forma-1-ében nem is feltétlenül elvárható. Bruno Senna érkezése után a Renault-nál átmenetileg eluralkodott a hurráoptimizmus, mindenki arról beszélt, hogy mennyivel jobb lett a hangulat a garázsban, az euforikus lelkesedés azonban nem tartott sokáig. Hamar kiderült, hogy hiába próbálják a versenyzőket okolni, a hiba alapvetően nem bennük, hanem az autóban keresendő, s a Renault menedzsmentje később burkoltan ugyan, de mégiscsak elismerte a tévedését, amikor Heidfeld után a megváltónak kikiáltott Sennát is menesztette. Soha nem biztató jel, ráadásul stabil összehasonlítási alapok híján nem is előnyös, ha egy csapat ilyen ütemben rágja meg és köpi ki a versenyzőket. Vitalij Petrov 2010-hez képest sokat fejlődött, ám továbbra is túl gyakran keveredett kalamajkába a pályán (gondoljunk például arra, ahogy Koreában kipöccintette Schumachert), így végeredményben nem csoda, hogy a Renault köszönte, nem kért belőle többet. De vigyázat: a csapat egy új versenyzőpárostól még nem fog automatikusan visszazökkenni a helyes kerékvágásba.
Force India: Adrian Sutil-Paul di Resta
Időmérő 10:9
Verseny 10:6
Pontszerzés 9/8
Legjobb eredmény 6./6.
Paul di Restát általában az év újoncának szokás tartani, és joggal: tapasztalatlanságát meghazudtolva az első kilenc versenyből hét alkalommal legyőzte az időmérőn a sokkal rutinosabb Adrian Sutilt, aki nem volt hozzászokva, hogy kikapjon a csapattársától. Ez élénken megmaradt az emberek emlékezetében, az már viszont kevésbé, hogy Sutil a szezon második felében összekapta magát, és a maradék tízből nyolc párharcot megnyert di Resta ellen. Pontot is többet szerzett nála, ráadásul egyszer többször, ám hiába, mert a Force Indiánál mindennek ellenére úgy ítélték, egy kis vérfrissítés nem árthat, és az év végén lecserélték őt Nico Hülkenbergre. Ha a DTM-ből érkező di Resta jövőre még tovább fejlődik, jó úton fog haladni afelé, hogy idővel a pályafutását régóta egyengető Mercedes gyári csapatához kerüljön.
Sauber: Kamui Kobajasi-Sergio Pérez
Időmérő 8:9
Verseny 7:4
Pontszerzés 9/5
Legjobb eredmény 5./7.
Idén a Force Indiához hasonlóan a Saubernél is egy rutinosabb versenyző és egy újonc alkotta a pilótapárost, s akárcsak ott, az időmérőn meglepően kiegyenlített volt a küzdelem a csapattársak között, a futamokon viszont érvényesült a tapasztalatok jótékony hatása. Kamui Kobajasi ugyanakkor haloványabbnak tűnt, mint tavaly, ezúttal nem forrt körülötte a levegő a korábban védjegyévé vált bevállalós, mégis precíz előzések jóvoltából. Ebben a szezonban éppenséggel Pérez hajtotta végre a több - sőt, az egész mezőnyben a legtöbb - sikeres manővert, ijesztő monacói balesete és közben elszenvedett agyrázkódása után azonban beletelt négy-öt versenybe, amíg visszanyerte az egyensúlyát. Érdekes, hogy a GP2-ben, ahonnan mindketten érkeztek, Péreznek jobb eredményei voltak, de Kobajasi tavaly meggyőzőbb (kvázi-)újoncnak tűnt, mint ő.
Toro Rosso: Sébastien Buemi-Jaime Alguersuari
Időmérő 12:7
Verseny 6:6
Pontszerzés 7/7
Legjobb eredmény 8./7.
Manapság nem túl jó előjel, ha valakinek csörög a telefonja, és Franz Tost jelentkezik be a vonal másik végén. Az elmúlt évek tapasztalatai szerint ez egy-két évnyi versenyzést, majd egy elkerülhetetlen és kiadós kirúgást vetít előre - kivéve, ha az embert Sebastian Vettelnek hívják. A Toro Rosso a tehetségek keltetője helyett egyelőre inkább a tehetségek temetőjének tűnik, bár az is igaz, hogy ha egy jelölt nem üti meg a szintet, valahogy muszáj helyet biztosítani a következő reménységnek. Sébastien Buemi és Jaime Alguersuari nem voltak rossz versenyzők, pláne a korukhoz képest, az év végén mégis mindkettejüktől megszabadultak. A vesztüket paradox módon az okozhatta, hogy szinte teljesen kiegyensúlyozott volt a küzdelmük, s mivel egyikük sem kerekedett meggyőzően a másik fölé, a csapatnál nem tudták eldönteni, melyiküket küldjék el. Miután 2010 második felében Alguersuari nyeregbe került, Buemi az idei szezon elején összeszedte magát, és fordítani tudott, ami nem lehetett könnyű, még ha a párharcukra nem irányult is különösebben intenzív figyelem. Ám a svájci hiába verte őt 12:7-re az időmérőkön, Alguersuari a megspórolt új gumikat kihasználva az ötből négy olyan alkalommal feltört a legjobb tíz közé, amikor Buemi már a Q1-ben kiesett. Így fordulhatott elő, hogy ugyanannyiszor szerzett pontot, mint Buemi. Most 21 évesen állás nélkül maradt - ennyi idős korában a versenyzők többsége még csak álmodozik a Forma-1-ről, ő viszont 46 nagydíjjal a háta mögött már túl is van rajta. Legalábbis egyelőre.
Williams: Rubens Barrichello-Pastor Maldonado
Időmérő 10:9
Verseny 7:5
Pontszerzés 2/1
Legjobb eredmény 9./10.
Már önmagában az is hihetetlen - mármint hihetetlenül szomorú -, hogy a Williams idén csak háromszor szerzett pontot. Mégpedig összesen 5-öt, ami durván nyolcadrésze a konstruktőrök között közvetlenül előttük végző csapaténak, a Toro Rossóénak. A mélyrepülés a versenyzők lelkesedésére sem volt pozitív hatással, Rubens Barrichello a szezon közben számtalanszor nyílt kirohanást intézett a technikailag szerinte impotens Williams ellen, és kiakadt amiatt is, hogy állítólag rajta kísérleteztek a beállításokkal, ezért az autóját szinte sohasem tudta önmagára szabni. Végül az időmérőkön egy hajszállal így is lenyomta csapattársát, az ütközésekre feltűnően hajlamos Pastor Maldonadót, de a 10:9-es arány nem volt túl meggyőző a részéről egy újonc ellen, és állandó hőbörgéseivel egyébként sem ösztönözte arra a főnökeit, hogy mindenképpen hosszabbítsanak vele. Maldonado csak egyszer, Spában jutott a pontszerzők közé, pedig Monacóban szépen vezetett, és a hatodik helyen haladt, amikor öt körrel a verseny vége előtt Hamilton kipöckölte. Igaz, ő Barrichellóval ellentétben jövőre kap egy új esélyt.
Team Lotus: Heikki Kovalainen-Jarno Trulli
Időmérő 16:2
Verseny 8:3
Pontszerzés 0/0
Legjobb eredmény 13./13.
Egy olyan versenyzőnek, mint Jarno Trulli, akit hosszú évekig a mezőny egyik legjobb edzésmenőjeként tartottak számon, megalázó 16:2-es arányú vereséget szenvednie a csapattársától az időmérőkön. És akkor még finoman fogalmaztunk. Trulli jóformán egész évben a kormányszervóra panaszkodott, amely ugyan nem különbözött Kovalainenétől, de ő kevésbé boldogult el vele, mert túl érzéketlennek találta. A helyzet emiatt odáig fajult, hogy a Nürburgringen a tesztpilótát, Karun Chandhokot ültették be az autójába, s később hiába kapott új, személyre szabott szervót, Trulli sohasem talált magára. Igaz viszont, hogy a Lotus három 13. helyezéséből - melyek révén a csapat megelőzte a Hispaniát a konstruktőri összetettben - kettőt ő szerzett. A McLarennel korábban nem brillírozó Kovalainen gyanúsan jól érzi magát a Lotusnál, s bár ezt kihasználva később szeretne megint egy nagyobb csapathoz dobbantani, nem kizárt, hogy például Giancarlo Fisichellához hasonlóan ő is az a fajta versenyző, aki az esélyesség terhe nélkül van igazán elemében.
Hispania: Tonio Liuzzi-Daniel Ricciardo
Időmérő 5:5
Verseny 1:4
Pontszerzés 0/0
Legjobb eredmény 18./18.
(a közös időszakban, a Brit Nagydíjtól kezdve)
Ahhoz képest, hogy Daniel Ricciardo a Red Bull üdvöskéje, azaz szerepét tekintve az új Sebastian Vettel, nem váltotta meg a világot a Hispaniánál, ahová gyakorolni ültették be, mielőtt jövőre továbblép a Toro Rossóhoz. Egy sereghajtó csapat színeiben persze nehéz is feltűnést kelteni, és az Ricciardo mellett szól, hogy a szezon utolsó tíz versenyének időmérőin döntetlent játszott a rutinosabb Tonio Liuzzival, aki előző csapattársát, Narain Karthikeyant mindig legyőzte. Ricciardo alkalmasságáról a Toro Rossónál talán élesebb képet fogunk kapni, míg Liuzzi örülhet, ha a Hispania fix pontként megtartja a csapathoz újonnan érkező Pedro de la Rosa mellett.
Virgin: Timo Glock-Jérome D'Ambrosio
Időmérő 15:4
Verseny 7:3
Pontszerzés 0/0
Legjobb eredmény 15./14.
A Virgin versenyzőjeként Jérome D'Ambrosio is szembesült azzal, hogy egy kis alakulatnál a lehetetlennel határos szert tenni a hosszú pályafutás megalapozásához szükséges hírnévre, különösen egy olyan, osztályon felüli csapattárs mellett, mint Timo Glock. Bár a Virgin legjobb eredményeit, a két 14. helyet, D'Ambrosio érte el, valójában nem volt vitás, hogy kettejük közül Glock az elsőhegedűs. Kár, hogy egy olyan versenyzőnek, aki korábban már rajtolt az első sorból is, és háromszor állt a dobogón, a mezőny legvégén kell bohóckodnia. Persze közvetve tulajdonképpen ez is csak a jelenlegi mezőny elképesztően magas színvonalát bizonyítja: egyszerűen több a jó versenyző, mint ahány hely a jó csapatoknál van. Érdekes kérdés, hogy Glock a skatulyaelv egyik csüggedt áldozataként meddig fogja bírni cérnával.
2011. december 20., kedd
A Kossuth Rádió is közvetíti az F1-et
Ma végleg eldőlt: 2012-től egészen 2016-ig a közszolgálati csatornára kerül át a Formula 1 világbajnoki futamainak közvetítése, így a Magyar Nagydíjé is. Az erről szóló megállapodást Gyulay Zsolt, a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatója és Böröcz István, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap vezérigazgatója írta alá.
Január közepén közösen mutatják be a közvetítésben részt vevő stábot, és a sportág szerelmesei már február elején, a McLaren jövő évi versenyautójának bemutatójától kezdve folyamatosan értesülhetnek kedvenc sportáguk legfontosabb eseményeiről. Idéntől nemcsak az m1-en láthatjuk majd a magyar futam legizgalmasabb pillanatait, hanem a tervek szerint a Kossuth rádió is közvetíteni fogja azt.
2011. december 19., hétfő
F1 - a 2012-es szezonról: a teljes mezőny, tesztek, versenynaptár.
Téli tesztek
2012-es téli tesztek:
Február 7. Jerez Circuito Permanente de Jerez
Február 8. Jerez Circuito Permanente de Jerez
Február 9. Jerez Circuito Permanente de Jerez
Február 10. Jerez Circuito Permanente de Jerez
Február 21. Barcelona Circuit de Catalunya
Február 22. Barcelona Circuit de Catalunya
Február 23. Barcelona Circuit de Catalunya
Február 24. Barcelona Circuit de Catalunya
Március 1. Barcelona Circuit de Catalunya
Március 2. Barcelona Circuit de Catalunya
Március 3. Barcelona Circuit de Catalunya
Március 4. Barcelona Circuit de Catalunya
Három alkalommal gyűlik össze a mezőny a 2012-es szezonnyitó Ausztrál Nagydíj előtt, összesen 12 napot tölthetnek el a csapatok az új versenygépek tesztelésével. Az utóbbi évektől eltérően idén lesz egy teszt szezon közben is, május elején tesztelhet a mezőny.
A 2012-es mezőny:
A Brazil Nagydíjat követően rögtön kiderült, hogy a francia Charles Pic váltja d´Ambrosio-t a Virginnél, amely csapat egyébként Marussia néven indul 2012-ben, valamint november 29-én a Renault bejelentette, hogy megállapodott Kimi Räikkönennel, így 2012-ben ő lesz a csapat versenyzője.
Változások 2011-hez képest:
a Renault jövőre Lotus néven indul a konstruktőri bajnokságban
a Force India névadó szponzora lett a Sahara
a 2011-ben Lotusként indult csapat Caterham néven folytatja tovább, amely az istálló hivatalos neve is egyben
a Virgin is nevet váltott, 2012-ben Marussia néven neveznek
a Williams Renault motorokra váltott
Kimi Räikkönen a Lotus színeiben tér vissza az F1-be
a HRT két éves szerzősédt kötött Pedro de
a Virgin aláírt Charles Pic-kel a Brazil Nagydíjat követően.
A 2012-es mezőny - ki távozik, hova jöhetnek újoncok?
Kimi Räikkönen érkeztével jövőre a jelen állás szerint 6 világbajnok lesz a mezőnyben, ami azt jelenti, hogy a mezőny negyede szerzett legalább egy F1-es világbajnoki címet. A 6 pilóta összesen 14 világbajnoki címmel rendelkezik, ilyenre eddig még nem volt példa
A Lotus vita véglegesen lezárult, az idén még Renault néven induló Lotus Renault GP megválik a Renault névtől és Lotusként nevez a 2012-es szezonra. A 2011-ben Lotusként nevezett csapat pedig 2012-ben Caterham néven fog nevezni.
N° - Hivatalos név - Konstruktőr - Versenyző - Versenyző - Motor
1 Red Bull Racing Red Bull Sebastian Vettel Mark Webber Renault
2 Vodafone McLaren Mercedes McLaren Jenson Button Lewis Hamilton Mercedes
3 Scuderia Ferrari Ferrari Fernando Alonso Felipe Massa Ferrari
4 Mercedes AMG Petronas F1 Team Mercedes Michael Schumacher Nico Rosberg Mercedes
5 Lotus F1 Team Lotus Kimi Räikkönen Romain Grosjean Renault
6 Sahara Force India F1 Team Force India Paul di Resta Nico Hülkenberg Mercedes
7 Sauber F1 Team Sauber Kamui Kobayashi Sergio Pérez Ferrari
8 Scuderia Toro Rosso Toro Rosso Daniel Ricciardo Jean-Eric Vergne Ferrari
9 AT&T Williams Williams Pastor Maldonado Bruno Senna Renault
10 Caterham F1 Team Caterham Heikki Kovalainen Vitaly Petrov Renault
11 HRT F1 Team HRT Pedro de
12 Marussia F1 Team Marussia Timo Glock Charles Pic Cosworth
Versenynaptár:
1 | március 18. | Ausztrál Nagydíj | Albert Park Grand Prix Circuit | Melbourne |
2 | március 25. | Maláj Nagydíj | Sepang International Circuit | Sepang |
3 | április 15. | Kínai Nagydíj | Shanghai International Circuit | Sanghaj |
4 | április 22. | Bahreini Nagydíj | Bahrain International Circuit | Szahír |
5 | május 13. | Spanyol Nagydíj | Circuit de Catalunya | Barcelona |
6 | május 27. | Monacói Nagydíj | Circuit de Monaco | Monte Carlo |
7 | június 10. | Kanadai Nagydíj | Circuit Gilles Villeneuve | Montreal |
8 | június 24. | Európai Nagydíj | Valencia Street Circuit | Valencia |
9 | július 8. | Brit Nagydíj | Silverstone Circuit | Silverstone |
10 | július 22. | Német Nagydíj | Hockenheimring | Hockenheim |
11 | július 29. | Magyar Nagydíj | Hungaroring | Mogyoród |
12 | szeptember 2. | Belga Nagydíj | Circuit de Spa-Francorchamps | Spa |
13 | szeptember 9. | Olasz Nagydíj | Autodromo Nazionale Monza | Monza |
14 | szeptember 23. | Szingapúri Nagydíj | Marina Bay Street Circuit | Szingapúr |
15 | október 7. | Japán Nagydíj | Suzuka Circuit | Szuzuka |
16 | október 14. | Koreai Nagydíj | Korean International Circuit | Yeongam |
17 | október 28. | Indiai Nagydíj | Buddha International Circuit | Újdelhi |
18 | november 4. | Abu-dzabi Nagydíj | Yas Island | Abu-Dzabi |
19 | november 18. | Amerikai Nagydíj | Circuit of the Americas | Austin |
20 | november 25. | Brazil Nagydíj | Autódromo José Carlos Pace | São Paulo |
2011. december 16., péntek
F1 - Di Resta és Hülkenberg a Force Indiánál
A Sahara Force India Formula One Team bejelentette, Paul di Resta és Nico Hülkenberg vezeti a csapat két autóját 2012-ben.
Paul második szezonját kezdi a csapatnál, míg Nico tartalékpilótai állásából lép előbbre. Ketten együtt a rajtrács egyik legizgalmasabb párosát alkotják.
Dr. Vijay Mallya, csapatfőnök és főigazgató: "Örömmel jelentem be pilótapárosunkat a 2012-es évre. Paulban és Nicóban két nagyon tehetséges pilótával rendelkezünk, óriási lehetőségekkel.
Azt hiszem, Paul első évében mindenki figyelmét felkeltette. Sebessége, érettsége és ravaszsága megerősítette, helyes volt bízni benne, örömmel várjuk vele a folytatást jövőre.
Ami Nicót illeti, 2010 végén egy feltörekvő tehetségnek tartottuk és az idei évben úgy döntöttünk, kiértékeljük képességeit. Annak ellenére, hogy csak kevés időt töltött az autóban, meggyőzött minket arról, 2012-ben megérdemel egy versenyzői ülést.
Az új pilótafelállás miatt búcsúznunk kell Adrian Sutiltól, aki a csapattal dolgozott, mióta a sportba kerültünk. Fontos része volt sikereinknek az utóbbi négy szezonban, kívánunk neki minden jót."
Paul di Resta: "Örömmel várom második Formula-1-es szezonomat és a fejlődést a Sahara Force Indiával. Már korábban mondtam, örömmel dolgozom ennél a csapatnál: nagyra vágyók, éhesek a sikerre és jól tudunk együtt dolgozni. Nagyon izgatottan várom 2012-t, érzékelhető, hogy folytathatjuk a korábban megkezdett utat, nyomás alatt tarthatjuk az élcsapatokat és újabb előrelépést tehetünk. Szeretnék köszönetet mondani a csapatnak az idei kemény munkáért és a támogatásért, melyet megkaptam. A következő néhány hétben feltöltődöm és remélhetőleg 2012-ben még erősebben térek vissza."
Nico Hülkenberg: "Nyilvánvalóan örülök, hogy a Sahara Force Indiánál maradhatok és lehetőséget kapok versenyezni a jövő évben. Nem volt könnyű az idei évet a pálya széléről figyelni, de mindent megtettem, hogy segítsek a csapatnak és megmutassam, mire vagyok képes. Nagyon motivált vagyok, szeretnék köszönetet mondani mindenkinek, akik hisz bennem és megadta ezt a lehetőséget. A telet az új autó fejlesztésével töltöm és segítek a csapatnak az idei sikerekre építeni. Már alig várom az első, jerezi tesztet."
2011. december 14., szerda
F1 - Vergne és Ricciardo a Toro Rosso-nál
A Scuderia Toro Rosso teljesen új pilótafelállással kezdi meg a 2012-es szezont, Daniel Ricciardo és Jean-Eric Vergne lesz a csapat két pilótája. Ez lesz az első alkalom a csapat 2006-os bemutatkozása óta, hogy két új pilótával vágnak neki a szezonnak. A két versenyző a Red Bull Junior Pilótaprogramjából lépett előre.
Franz Tost, csapatfőnök:
"Örülök, hogy ilyen korán döntés született jövő évi pilótafelállásunkról, mert teljes figyelemmel tudunk így készülni a 2012-es szezonra, semmi nem vonja el figyelmünket. Az idei évben Daniel és Jean-Eric bebizonyította értékét és arra számítok, hogy nagy mértékben hozzájárulnak a csapat jövő évi teljesítményéhez. Daniel számára előnyös, hogy az idei év nagy részében versenyzett, míg Jean-Eric bebizonyította, gyorsan alkalmazkodni tud a Formula-1-es autóhoz. Mivel mindketten dolgoztak a csapatnál és a mérnökkel, így már a téli tesztelés elejétől fel tudjuk venni a sebességet. Szeretném megköszönni Sebastien Buemi és Jaime Alguersuari három évben végzett kemény munkáját. Kiváló teljesítményt nyújtottak, ez segített a csapatnak az előrelépésben és a fejlődésben. Kívánunk nekik minden jót. Azonban emlékezni kell arra, hogy amikor a Scuderia Toro Rosso 2005-ben megalapításra került, azzal a céllal jött létre, hogy biztosítsa az első lépést a Formula-1-ben a Red Bull Junior Pilótaprogramban résztvevők számára. Ennek a célnak az elérése érdekében változik folyamatosan, időről időre a csapat felállása."
A 22 éves, perthi születésű Ricciardo már rendelkezik Formula-1-es tapasztalattal, először a Toro Rossónál a pénteki első szabadedzéseken vezetett, 2011 elején, majd az év második felében Hispania Racingnél versenyzett. 2008-ban megnyerte a Formula Renault 2.0 bajnokságot, majd a következő évben a brit Formula-3 szériában diadalmaskodott. 2010-ben Dan a Renault 3.5 széria második helyén végzett, mellette a Red Bull Formula-1-es csapatainál tartalékpilótaként dolgozott.
Daniel Ricciardo:
"Ez a szerződés nagyon nagy dolog a számomra és azóta ezt szerettem volna elérni, hogy a Toro Rossónál péntek délelőttönként a szezon első felében vezettem. Őszintén szólva, még mindig ugrálok örömömben. A 2011-es szezon második felében sokat tanultam azoktól, akikkel dolgoztam, 11 futamon versenyeztem, szeretnék nekik ezért a lehetőségért köszönetet mondani. Azt kell mondjam, valódi célom az volt, hogy a Scuderia Toro Rosso pilótája legyek, így nagy köszönet illeti a Red Bullt ezért a fantasztikus lehetőségért, már alig várom, hogy ismét dolgozhassam, amikor a tesztelés megkezdődik."
A francia Vergne már dolgozott a Scuderia Toro Rossónál, a 2011-es szezon utolsó három versenyén a pénteki első szabadedzésen dolgozhatott. A 21 éves francia pilóta új csapattársa nyomdokait követve megnyerte a 2010-es brit Formula-3-as bajnokságot, majd az idei Renault 3.5 szériában a második helyen végzett.
Jean-Eric Vergne:
"Először is, szeretnék köszönetet mondani a Red Bullnak támogatásukért és azért, mert hisznek benne, hogy készen állok a Formula-1-re. Az idei évben gyorsan elérkezett számomra a Karácsony! Idén néhány alkalommal már vezethettem a csapatnál és Abu Dhabiban a Red Bull Racingnél tesztelhettem, úgy érzem, készen állok az előrelépésre, habár tudom, nagy a különbség a tesztelés és a versenyzés között. Élveztem a munkát az idei évben a Toro Rossóval, már alig várom, hogy valóban a csapat részese legyek. Még nagyon messze van az, hogy márciusban a melbourne-i rajtrácson ülhessek az autóban."
2011. december 9., péntek
Megjelent az Opera 11.60
A norvég fejlesztőcsapat bejelentette, hogy elérhető az Opera legújabb, 11.60-as verziója. A legfontosabb újdonságok elsősorban az e-mail klienst érintik, emellett a program észrevehetően gyorsabb lett és javult a HTML5-támogatása is.
Alapos ráncfelvarráson esett át az elmúlt hónapokban az Opera. A böngésző beépített levelezőkliense teljesen új dizájnt kapott. A kliens lehetővé teszi az üzenetek csoportosítását és - kihasználva a széles kijelzők elterjedését - az elektronikus leveleket több oszlopos nézetben jeleníti meg. Az első oszlopba kerülnek az e-mailek, a másodikba az üzenetek és hírek, míg a harmadikban a hírtartalmak jeleníthetők meg. A cél a rendelkezésre álló képméret maximális kihasználása és annak elősegítése, hogy a felhasználók az elektronikus leveleiket azonnal áttekinthessék. A fejlesztők átdolgozták az e-mail kliens eszköztárát, hogy még könnyebbé tegyék a program használatát. Az levelek egyetlen kattintással megjelölhetők és a csoportosítási funkcióval az összes megjelölt e-mail megjeleníthető. Az üzenetek dátum szerint rendszerezhetők.
A böngészőben a legfontosabb változások a belbecset érintik. A fejlesztők javítottak a HTML5-támogatáson, a szoftver különösen a HTML5-mikroformátumokkal boldogul jobban, továbbá már teljes mértékben támogatja az ECMAScript 5.1-et. A norvég szakemberek optimalizálták a HTML5-videók lejátszását és kijavítottak számos kisebb és egy közepesen súlyos biztonsági hibát. Emellett beépítették a Carakan JavaScript motor aktuális verzióját. Utóbbinak köszönhetően az Opera a bonyolultabb webes alkalmazások futtatásakor még kevesebb memóriát fogyaszt.
Összességében elmondható, hogy az Opera 11.60 még gyorsabb lett és különösen az SSL-titkosítású oldalak megjelenítésénél finomodott. Az integrált HTML5 protokollnak és tartalomkezelőnek köszönhetően egy webes program szabvány alkalmazásként jelenhet meg az operációs rendszer számára, s ez lehetővé teszi, hogy az e-mail hivatkozások megnyitásakor a Google Mailt vagy egy másik levelezőszoftvert lehessen használni. Az új Opera már letölthető. A norvég cég munkatársa pedig már az új, 12.0-s, Wahoo kódnevű verzión dolgoznak.
Hivatalos: Grosjean a Lotusnál folytatja
A Lotus Renault GP és a Total örömmel jelenti be, hogy Kimi Raikkönen csapattársa Romain Grosjean lesz 2012-ben. A két cég közötti együttműködést is meghosszabbították.
Az örömteli bejelentéssel két másik dolog is egyértelművé vált. A másik két pályázótól, tavalyi versenyzőiktől, Vitalij Petrovtól és Bruno Sennától elbúcsúzott a csapat.
Romain Grosjean, a 2011-es GP2-es bajnokság győztese már az elmúlt évben a csapat harmadik számú pilótája volt, és a szezon végén két pénteki edzésen, Abu Dhabiban és Brazíliában is tesztelhette a Lotus Renault-t. Korábban nyert a GP2 Asia sorozatban, az F3 Euroseries-ben, volt már tesztpilóta 2008-ban a Renault F1-es csapatánál, ezt követően kapott helyet Alonso csapattársaként a 2009-es év második felében, miután Nelsinho Piquet-t menesztették a csapattól.
A bejelentést követő nyilatkozatok:
Romain Grosjean: „Nagyon izgatott vagyok, hogy én lehetek a csapat egyik versenyzője 2012-ben. Széles a mosolyom amiatt, hogy jövőre volán mögé ülhetek, kiváltságosnak érzem magam, amiért megkaptam ezt a lehetőséget. Az, hogy olyan versenyző mellett lehetek, aki korábban világbajnok volt, és sikerre éhesen tér vissza a Forma-1-be, nagy élmény lesz, és biztos vagyok benne, hogy teljesítménynövelő is. Úgy érzem, hogy a sikeres GP2-es szezon sokat segített nekem, sokat értem, sokkal összetettebb vagyok, mint mikor utoljára versenyzőként szerepeltem ebben a kategóriában. Enstone-ba versenyzőként visszatérni, olyan volt, mint hazajönni. Nem fogok csalódást okozni. Szeretnék köszönetet mondani mindenkinek, aki segített visszatérnem, nélkülük ez nem lett volna lehetséges. Elsősorban a Totalnak, akik 2006 óta támogatnak és a Gravity Sport Managementnek, ők az elsők a listán.
Jacques-Emmanuel Sauliner, a Total alelnöke: „A Total örömét fejezi ki, hogy a fiatal francia tehetség, Romain Grosjean kap lehetőséget, hogy Forma-1-es pilóta legyen a Lotus Renault GP-nél. Cégünk és a LRGP célja a fiatal tehetségek támogatása, segítése az úton és ösztönzése a kiváló teljesítményre. Romain Grosjean most a legmagasabb kategóriába került, a bizalmon alapuló kapcsolat már több mint hat éve alakult ki közöttünk, messze túlmutat a kommunikációs szempontokon. Ez azt is jelenti, hogy fejlesztjük az üzemanyagainkat és a kenőanyagainkat, azzal a céllal, hogy optimális hatásfokot érjünk el, segítsük ügyfeleinket, javuljon a fogyasztás. A Forma-1 tisztán technológia és állandó fejlődés, visszatérés a gyökerekhez, a laboratóriumba, az újabb fejlesztésért.”
Eric Boullier, csapatfőnök: „Örömömre szolgál, hogy Romain Grosjean lesz Kimi oldalán jövőre. Romain eredményei mutatják, hogy sokat fejlődött az elmúlt 12 hónapban, mind a GP2-es sorozatban, mind a Lotusnál, tesztpilótaként. Le voltunk nyűgözve, amikor Abu Dhabiban és Brazíliában az első szabadedzéseken ment. Bízunk benne, hogy ő lesz az egyik pilóta, aki segít majd bennünket az újjáépítésben. Szeretném megköszönni Vitalij Petrovnak és Bruno Sennának, hogy hozzájárultak a csapat idei teljesítményéhez, és minden jót kívánok nekik a jövőre nézve.”
Gerard Lopez, a Genii Capital elnöke: „Még csak a múlt héten jelentettük be, hogy teljesen új korszakot kezd a csapat. Bemutatjuk Romaint, mint Kimi csapattársát, aki segít majd nekünk a céljaink elérésében és visszatérni a csúcsra. A ma és a múlt héten tett bejelentéseink izgalmasak a csapat számára, igazi nyüzsgés vesz körül minket.”
2011. december 7., szerda
Forma 1 - Szabályváltozások 2012
Ahogy az évente lenni szokott, az FIA Motorsport Világtanácsa új szabályokat fogadott el, amelyeket 2012-től kell majd alkalmazni a Forma 1-es futamokon.
Sportszabályok
- 2012-től az új autók addig nem vehetnek részt még a teszteken sem, amíg nem feleltek meg az FIA töréstesztjén.
- A verseny teljes ideje nem haladhatja meg a 4 órát.
- Jövőre ismét érvénybe lép az a korábban már alkalmazott szabály, hogy a lekörözött autók az esetleges Safety Car-os szakaszban visszavehetik a körüket és besorolhatnak a mezőny végére.
- Ha egy versenyautó a boxutcában volt miközben a verseny megszakították, a rajtrácson visszaállhat abba a pozícióba, ahol a megszakítás pillanatában volt.
- A versenyző a fel- illetve levezető körében sem hagyhatja el igazolható ok nélkül a pályát, hogy ezzel időt és/vagy üzemanyagot spóroljon.
- Ha egy versenyző a védekezés során letér (irányt változtat) az elméleti versenyvonalról, arra később már nem térhet vissza.
- A versenyzők az első pillanattól (első szabadedzéstől) megkapják az összes készlet gumit és azt szabadon használhatják, szemben a korábbiakkal, amikor az első napom csak három készlet abroncsot használhattak.
Technikai szabályok változása.
- A kipufogó kivezetését szigorúan szabályozzák annak érdekében, hogy a kiáramló gázok ne jelentsenek aerodinamikai előnyt.
- Jobban láthatóvá kell tenni a pályabírók számára az autók biztonsági kapcsolóját.
- Az oldalsó ütközési struktúrát ezentúl további vizsgálatnak is alá kell vetni, konkréten egy felfelé ható erővel szembeni viselkedést is vizsgálják.