A 2010-es Formula-1-es világbajnokság az egyik legjobb szezon volt a sport történetében. Abu Dhabiban, a Formula-1 története során először a szezonzáró versenyen négy esélyese volt a bajnoki címnek, amely felülmúlt minden várakozást.
A brutálisan hosszú, 19 versenyből álló szezon Bahrein és Abu Dhabi között ellátogatott Ausztráliába, Malajziába, Kínába, Spanyolországba, Monacóba, Törökországba, Kanadába, Angliába, Németországba, Magyarországra, Belgiumba, Olaszországba, Szingapúrba, Japánba, Koreába és Brazíliába.
A pontverseny élén állt a ferraris Fernando Alonso, a Red Bull pilótája, Mark Webber és a McLaren versenyzője, Lewis Hamilton is, végül a bajnok, Sebastian Vettel került mindenki elé. Gyakran lehetetlenség volt megjósolni a végeredményt, amelyet bizonyít az a tény, hogy a sport legfiatalabb világbajnoka csak akkor került a pontverseny élére, amikor bajnokká koronázták.
Hihetetlen, de az egyetlen komoly problémát csak a Ferrari csapatutasítása okozta egész év során. Az olasz csapat a Hockenheimringen arra utasította Felipe Massát, hogy engedje el márkatársát, Fernando Alonsót. Kisebb zúgolódás volt azzal kapcsolatban, hogy a Red Bull pilótáinak egyenlő esélyeket ad, valamint arról folyik továbbra is a vita, hogy mely csapat - a Lotus Racing, vagy a Renault - használhatja a Lotus nevet 2011-ben.
Az idő többi részében lehetett egy dologra koncentrálni - a versenyzésre. Az évtized legversenyképesebb szezonja volt ez, amelyet megfűszerezett az a tény, hogy a csapatok és a pilóták egy pillanatra sem adták fel a küzdelmet.
Már a szezon elejétől a Red Bull dominált. Adrian Nwewy és Rob Marshall mesés munkát végzett az RB6-tal, különösen annak aerodinamikai részén, de a hátsó felfüggesztés is jól sikerült, amely nagyszerű kigyorsítást eredményezett - sokkal jobbat, mint a McLaren MP4-25-öse számára.
A riválisok azonban hosszú ideig a hasmagasságban keresték a titok nyitját, de azt is feltételezték, az autó szárnyai hajlanak el, ezzel extra leszorítóerőt biztosítva. A szabályokat a szezon során szigorították, ám ez nem befolyásolta az RB6 teljesítményét.
A megbízhatóság volt az ami az elsődleges szempontnak számított és ezért Vettel drágán megfizetett. A német pilóta Bahreinben vezette a versenyt, ám a gyújtógyertya meghibásodott - de nem csak ezen a napon volt problémája. Alonso megörökölte a győzelmet, Vettel a negyedik helyre esett vissza a ferraris Felipe Massa és a McLaren pilótája, Lewis Hamilton mögé.
Vettel Melbourne-ben ismét kiesett, fékhiba miatt. Ez annak volt köszönhető, hogy Newey túlságosan vékonyra tervezte a tárcsákat, így nem tudtak megbirkózni azzal a pályával, amely híresen kemény a fékezéseiről. Ekkor a McLarennél első évét töltő Jenson Button nyert.
Vettel végül Malajziában győzni tudott, csapattársát, Mark Webbert előzte meg, de Kinában a tavalyi év világbajnoka, Button aratott győzelmet, esős időben. Azonban Button csillaga, amilyen gyorsan felragyogott olyan gyorsan el is halványult, amikor a bajnokság májusban Európába érkezett, már nem tudott jól teljesíteni.
Webber indult el felfelé ekkor, nemcsak Spanyolországban, de Monacóban is nyert. Mindkét versenyen az ausztrál pilóta ugyanazt a sebességet mutatta, amelyet 2009-ben Németországban és Brazíliában, mely társult egy váratlanul nagy elánnal és elszántsággal. Azt lehet mondani, ezek a sikerek indították el rakétaként Vettelt és a Red Bullt.
Webber sikere trükkös problémát eredményezett a vállalatnál, mivel a Red Bull a 23 éves pilóta köré építette ki a marketinget. "Kellemetlenkedem" - mondta el az ausztrál pilóta gonosz módon, szókimondó stílusában. És talán ez így is volt.
A dolgok a Red Bull pilótái között Törökországban tetőztek, ahol Webbert arra utasították, vegyen vissza a motorteljesítményből, míg Vettelt a motor teljesítményének növelésére utasították. A német pilóta előzési pozícióba került, ám túl korán vágott csapattársa elé és ütköztek. A győzelem a McLaren ölébe hullt.
Lewis Hamilton megörökölte az első helyet, mely majdnem kicsúszott a kezei közül csapattársával, Jenson Buttonnal szemben. 2009 világbajnokát a motorteljesítmény visszafogására kérték, ám a célegyenesben és az első kanyarban előzni próbált. Ez volt a két brit pilóta egyetlen forróbb helyzete a szezonban, de átbeszélték a helyzetet és gyorsan maguk mögött hagyták a dolgok, a két pilóta kapcsolata lett a legerősebb az élcsapatok között. A Red Bull pilótáinak tovább tartott a felejtés és soha nem kerültek már harmonikus kapcsolatba, mivel Webber mindig úgy érezte, hogy Vettel volt Dietrich Mateschitz kedvence.
Hamilton Kanadában ismét nyert és a bajnokság élére ugrott. Erre a versenyre a Bridgestone két, egymástól nagy mértékben eltérő keveréket szállított - a közepest és a szuperlágyat -, amely remek versenyt eredményezett. Vettel idei második győzelmét Valenciában aratta, ahol a beszédtéma Webber nagy balesete volt, miközben a lekörözendő Heikki Kovalainent próbálta kikerülni. Webber Silverstone-ban ismét ütést kapott, Vettel kapta meg az időmérő edzés előtt az autójáról leszerelt első vezetőszárnyat, ám az ausztrál pilóta csattanós választ adott, a régi típusú vezetőszárnnyal megnyerte a futamot.
A szezon ezen szakaszában úgy tűnt, a Red Bull számára a McLaren lesz a vetélytárs, a wokingi alakulat óriási lendületbe került, míg a Ferrari sebességhátrányban volt. Alonso bahreini győzelme után az olasz csapatnál problémák voltak, a spanyol pilóta kezdett elhalványulni és Monacóban egy nagyon ritka hibát követett el a szombat délelőtti szabadedzésen, melyért keményen megfizetett, talán ez bajnoki címébe került.
Az F10 Törökországban sem szerepelt jól. Alonso Silverstone-ban is szenvedett, Robert Kubicát úgy előzte meg, hogy négy kerékkel elhagyta a pályát, majd nem adta vissza a lengyel pilótának helyezését, ezért boxutca áthajtásos büntetést kapott. Világbajnokként butaság ilyen hibát véteni.
De a Ferrari visszavágott Németországban, Massa Alonso előtt haladt, majd a brazil elengedte csapattársát. Tulajdonképpen a spanyol pilóta volt a gyorsabb, de Massa is erős napot teljesített, tündérmese lett volna, ha egy évvel magyarországi balesete után nyerni tud. A Ferrari azonban csapatutasítást alkalmazott, Massa pedig keserű szájízzel állhatott fel a dobogóra.
Webber Magyarországon győzni tudott, Vettel pedig a biztonsági autó mögött hibázott, túlságosan nagy távolságot hagyott Webber mögött. Akadályozta Alonsót és boxutca áthajtásos büntetést kapott. Ez volt a német pilóta mélypontja, majd Belgiumban ismét ügyetlen volt, a Buszmegálló sikánnál Buttonnal ütközött. Spában Hamilton dominált, Webber a rossz rajt után felkapaszkodott a sorrendben, Alonso pedig balesetet szenvedett az esőben.
A spanyol pilóta a Ferrari hazai versenyén, Monzában győzni tudott, miután Button a verseny első felét vezette és talán a boxkiállás alatt veszítette el a győzelmet. Hamilton kiesett, az első körben Massával ütközött. A McLaren pilótája a Hungaroringen is kiesett, majd Szingapúrban Webberrel ütközött, ahol Alonso csodálatosan vezetett, Vettelt maga mögött tudta tartani. Egy pillanat alatt a spanyol pilóta vált Webber legnagyobb kihívójává, noha Hamilton, Vettel és Button is esélyese volt még a bajnoki címnek.
Vettel Japánban megismételte 2009-es győzelmét, Webber a második lett. A német pilóta az esős, drámai első koreai versenyen jól állt, azonban a Red Bull számára katasztrófává vált a verseny, Webber elveszítette első helyét, miután kicsúszott, majd Vettel motor meghibásodásával Alonso kezébe adták a győzelmet, aki átvette a vezetést a világbajnokságban.
A Red Bull kettős győzelmet aratott Brazíliában, de Vettelt a vezetés nem kérte meg Webber elengedésére, így az ausztrál pilóta esélyei komolyan elromlottak és több kérdés vetődött fel a csapaton belüli sorrend miatt. Emiatt a konstruktőri bajnoki cím megnyerésének ténye elhalványult. A stratégiát azonban Abu Dhabi igazolta, ahol a sport történetében első alkalommal négy pilóta harcolt a bajnoki címért, miután Button esélyei Brazíliában elszálltak.
Vettel domináns győzelmet aratott Hamilton és Button előtt, a Ferrari hibázott, amikor Massa és Alonso is követte Webber stratégiáját. A spanyol pilóta így elveszítette minden esélyét, mert a középmezőnyben forgalomba került.
A csodálatos küzdelem a Red Bull, McLaren és Ferrari között elhalványított minden mást, de nagyszerű verseny folyt a mezőnyben is. A Renault újjáéledt Robert Kubicával, a csapat visszaszerezte az elismerést a 2008-as Szingapúri Nagydíj ütközési botránya után, a lengyel pilóta Monacóban különösen jól szerepelt, de Ausztráliában és Abu Dhabiban is jól teljesített, versenyképes autóval körözött, melyet nagyon nehéz volt legyőzni.
A Williams is újjáéledt és a konstruktőri világbajnokságban a hatodik helyen megelőzte a Force Indiát. Vijay Mallya csapata megérezte a tervezők, James Key és Mark Smith távozását és habár Adrian Sutil nagyszerű sebességet mutatott, Vitantonio Liuzzi autójának sorozatos meghibásodása befolyásolta a Williams elleni küzdelmet.
A BMW Sauber és a Toro Rosso csak néhány pontot szerzett, habár Kamui Kobayashi több előzési manőverrel felhívta magára a figyelmet. És a kritizált újonc csapatok is hozzájárultak a show-hoz. Végül Tony Fernandes Lotus csapata nyerte meg az újoncok versenyét, de a Virgin szezon elején az üzemanyagtank átépítése után a VR-01 lépést tudott tartani a zöld-sárga autókkal.
Néhányan meglepődtek, hogy a HRT a rajtrácsra került, de Colin Kolles tudta, mit csinál és nem félt a kemény munkától. Néha a Lotus és a Virgin autóit meg tudták közelíteni, habár a Dallara-tervezte F110 a pénzügyi problémák miatt éppen csak elkészült.
A Bridgestone büszkén távozhat a sportból, melybe 1997-ben került és a tankolás betiltásával is megmaradt a látványos versenyzés, miután mindenki aggódott a szezonnyitó bahreini verseny unalmassága miatt.
Michael Schumacher visszatért a Mercedesszel. A világbajnok csapat erőfeszítései gyengék voltak az MGP W01-es autóval. Talán tündérmese volt, ahogy a Brawn felemelkedett a drámai és sikeres 2009-es szezonban, miután a Hondától megvásároltak a csapatot, majd 2010-ben visszaesett.
A Mercedesnél egész évben az alulkormányzottsággal volt probléma, melyet Schumacher utált, de Nico Rosberg számára feküdt. A fiatalabb német pilóta felülteljesítette csapattársát, aki a pályán brutális volt, Magyarországon Rubens Barrichellót szorította 300 kilométer/órás sebességnél a falnak. Schumacher időnként felvillantotta korábbi énjét, ezért nem lehet leírni sem őt, sem a Mercedest, ha az autó kezelhetőségén javítani tudnak 2011-re.
Szimbolikus volt, hogy Schumacher az Abu Dhabi Nagydíjon megpördült, Sebastian Vettel remekül vezetett és domináns stílust mutatott be.
A Red Bull szárnyakat adott, ahogy a reklám is mondja. Vettel megszerezte a bajnoki címet.
Azonban el kell ismerni Webber harciasságát, Hamilton olthatatlan lelkesedését, Button simaságát, Alonso rendíthetetlen elszántságát, vagy a McLaren és a Ferrari meg nem alkuvását.